İSTANBUL’DA LALE ZAMANI BAŞLIYOR

lale_zamani-istanbul‘İstanbul Lalesiyle Buluşuyor!’ temasıyla 2005 yılında başlayan İstanbul Lale Festivali’nin bu yıl onuncusu düzenleniyor. ‘İstanbul’da Lale zamanı. Lale Festivali.

‘İstanbul Lale Festivali’ süresince Emirgan Korusu ve Göztepe 60. Yıl Parkı, çeşitli etkinliklere sahne olacak. 3 Mayıs’a kadar devam edecek festival kapsamında, parklarda, meydanlarda, bahçelerde laleler açacak. Dünyada bir ilk olan ve 545 bin lalenin kullanılacağı “Lale Halısı” da, Sultanahmet Meydanı’nda hayat bulacak.

Festival süresince iki ana etkinlik alanında yerli müzik grupları, canlı konserlerle İstanbullulara keyifli anlar yaşatacak. Ebru sanatçıları yapacakları canlı performans gösterileriyle sanatseverlerle buluşacak. Fotoğraf ve resim sergileri açılacak.

Keyifli ve renkli organizasyonların yanı sıra sportif etkinlikler de İstanbulluları bekliyor… İlki 2013 yılında düzenlenen ve geleneksel hale gelen İstanbul Lale Kupası ITF Uluslararası Kadın Tenis Turnuvası ile lale sporla buluşturuluyor. Ayrıca İstanbul Lale Festivali Üniversiteler Arası Plaj Futbolu Turnuvası heyecanı bu yıl da devam edecek.

Bu yıl onuncusu yapılacak olan ‘İstanbul Lale Festivali’, “İstanbul Lalesiyle Buluşuyor!” sloganıyla 2005 yılında başladı. Dokuz yılda; sergileri, sempozyumları, canlı performansları, gösterileri, ödül törenleri ile renkli bir festival yaşandı. Geçmişe renkli bir yolculuk da Lale Festivali Kronolojik Fotoğraf Sergisi’nde yaşanacak.

Festival süresince Emirgan Korusu ve Göztepe 60. Yıl Parkı’nda bulunan canlı lale satış noktalarında laleler satışa sunulacak.

Lalelerin güzelliği notaların ahengiyle birleşecek!

İstanbullular, yerli müzik gruplarının vereceği konserlerle baharın enerji veren havasını keyifli soluyacak.

10. İstanbul Lale Festivali’nde sanata ve sanatçılara özel bir yer ayrıldı. Geleneksel sanatlarımız içinde özgün bir yeri olan ebru, festival süresince iki ayrı noktada canlı performansla gündeme gelecek. Böylece geleneksel sanatımız ebru festivalde bir daha canlanacak.

İSMEK festivalde!

10. İstanbul Lale Festivali kapsamında İSMEK, Emirgan Korusu ve Göztepe 60. Yıl Parkı’nda Geleneksel Türk Sanatları’nda Lale isimli birer sergi açacak. Yine Emirgan Korusu ve Göztepe 60. Yıl Parkı’nda  İSMEK imzalı lale temalı ürünlerin satış noktası bulunacak.

Lale Temalı Ürünler Sergisi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kadın Koordinasyon Merkezi, ihtiyaç sahibi ailelerin sorunlarına çözüm üretmenin yanı sıra sosyo-kültürel çalışmaları ile kadınlara da destek oluyor. 2007 yılında faaliyete geçirilen Eğitim ve İstihdam Atölyelerinde düzenlenen kurslar, bu çalışmaların başında geliyor. Gelinlik sektöründe revaçta olan kasnakta boncuk işleme ve yapay çiçek gibi çeşitli kurslar sayesinde kadınlar, el emeği ve göz nuru çalışmaları ile aile ekonomilerine de destek oluyor.

Eğitim ve İstihdam Atölyelerinde mesleki eğitim alan kursiyerler tarafından hazırlanan ürünler, bu yıl da İstanbul Lale Festivali’nde…

Lale Heykelleri, Emirgan Korusu ve Kadıköy Göztepe 60. Yıl Parkı’nda!

Göz alıcı renkleri ve güzelliğiyle İstanbul’un bir parçası olan lale, 10. İstanbul Lale Festivali kapsamında düzenlenen sergiyle birbirinden güzel lale heykelleri sanatçıların yorumlarında hayat buluyor. Lale heykelleri, Emirgan Korusu ve Göztepe 60. Yıl Parkı’nda İstanbullularla buluşacak.

Dünyanın en büyük laleden halısı Sultanahmet’te…

İstanbul Lale Festivali kapsamında lale, ilmek ilmek halıya dokunuyor. İstanbul’un sembol çiçeği laleden su kültüründe lale yetiştiriciliği yöntemi ile dünyada ilk kez laleden halı motifi yapılıyor. Böylece lale, Türkiye’nin simgesi haline geliyor. Toplam 1.050 m2 ölçüde yapılacak olan ve 545 bin lalenin kullanılacağı Lale Halısı, Sultanahmet Meydanı’nda olacak.

Emel Basut Gemici “Toprak, Ateş ve Lale” Sergisi

Sergi Süresi: 15 – 30 Nisan 2015

Yer: Cemal Reşit Rey Sergi Salonu

Toprak, Ateş ve Lale Sergisi, tarihe tanıklık eden lalenin ve çininin doyumsuz uyumunu farklı bir bakış açısıyla sunuyor. Emel Basut Gemici’nin çini sanatında modern uygulamalar ve yeni yaklaşımlardan oluşan yaklaşık 50’ye yakın eseri ilk kez bu sergide sanatseverlerle buluşuyor.

İsmail Acar Lale Festivali Geleneksel Resim Sergisi

Sergi Süresi: 17 – 30 Nisan 2015

Yer: İstanbul Lale Vakfı Sergi Salonu – Emirgan Korusu

İsmail Acar’ın “lale” temalı resim sergisi, lalelin İstanbul’la buluşmasını konu alıyor. İstanbul’a ait mimari formlarla birlikte lale kendi estetik formunu izleyiciye farklı renk, desen ve harmoni zenginliğinde sunuyor.

İstanbul’un en güzel lalelerini seçiyoruz.

Lale Festivali kapsamında, her yıl olduğu gibi yine İstanbul’un en güzel laleleri seçiliyor. İstanbul’un parklarında, bahçelerinde, korularında ve köşklerinde açan lale fotoğrafları yarışıyor.

Bilgi İçin: www.ibb.gov.tr

www.ifsak.org.tr

İstanbul’a milyonlarca lale dikildi

• Gülhane Parkı’na 86 farklı türde 1 milyon 379 bin lale dikildi.

• Emirgan Korusu’na 192 farklı türde 2 milyon 800 bin lale dikildi.

Koruda tüm lale türlerini görmek mümkündür.

• Yıldız Korusu’na 32 farklı türde 730 bin lale dikildi.

• Soğanlı Bitkiler Parkı’na 167 farklı türde 550 bin lale dikildi.

Lale, sümbül, nergis ve muskari gibi soğanlı  bitkileri lale dönemi bittikten sonra da parkta görmek mümkündür

• Beykoz Korusu’na 8 farklı türde 92 bin 720 lale diktik.

• Göztepe 60. Yıl Parkı’na 161 farklı türde 1 milyon 187 bin 500 lale dikildi.

• Büyük Çamlıca Korusu’na 16 farklı türde 524 bin 350  lale dikildi.

• Küçük Çamlıca Korusu’na 25 farklı türde 571 bin 250 lale dikildi.

• Fethipaşa Korusu’na 12 farklı türde 284 bin 408 lale dikildi.

• Hıdiv Çubuklu Korusu’na 8 farklı türde 294 bin 200 lale dikildi.

10. LALE FESTİVALİ’NE ÖZEL ULAŞIM SEFERLERİ

1 Nisan – 30 Nisan 2015 tarihleri arasında, Emirgan Korusu’nda düzenlenecek olan 10. Lale Festivali’nde, koruya ulaşımın daha rahat sağlanabilmesi ve koru içerisi ile çevre yollarda trafik yoğunluğunun azaltılabilmesi amacıyla, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ulaşımda ilave düzenlemelere gidildi.

1. 30 gün boyunca haftanın her günü, İETT otobüsleri ile, Maslak Metro İstasyonu önünden Emirgan Korusuna, sabah 08:30- akşam 19:30 saatleri arasında ring hattı çalışacak.

2. Şehir Hatları Vapurları da, Lale Festivali boyunca, Emirgan İskelesine ek seferler yapacak. Özellikle Anadolu Yakasından Koruya gelmek isteyen ziyaretçiler Şehir Hatlarını tercih edebilirler. (Ek: Emirgan İskelesi’ne Vapur Sefer Saatleri)

3.  İsteyen ziyaretçiler İstinye Bayırı Caddesi üzerinde yeni açılan

Emirgan Korusu yaya giriş kapısını kullanarak koruya girebilirler.

4. Emirgan Korusu Lale Festivaline özel araçları ile gelmek isteyenler araçlarını İstinye Bayırı Caddesi üzerinde bulunan özel otoparklara bırakarak, Emirgan Korusu Yaya girişi ile  koruya ulaşabilirler.

Leave a Comment

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>